Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Úvod do problému interrupce

24. 10. 2009 17:05:29
Právo na život není jen otázkou světového názoru, náboženství, ale je právem člověka, jeho nejzákladnějším právem. Nadčasovým znakem úrovně civilizace, všech kultur, je její vztah k životu. Civilizace, která odhazuje bezbranné, si zaslouží, abychom ji nazvali barbarskou. I kdyby měla výborné výsledky hospodářské, technické, vysokou úroveň umění i vědy. (Jan Pavel II. )

Otázka interrupcí je v současné době nejdůležitější otázkou politiky celého světa. Je neuvěřitelné, jak velká část současného tzv. civilizovaného světa, který údajně vysoce dbá na lidská práva, v posledním půlstoletí přistoupila na to, že vraždění nenarozených dětí je nejen normální, ale dokonce z hlediska ochrany lidských práv nanejvýše žádoucí. Vystupovat proti tomuto barbarství, které je rozsahem, odporností i metodami zcela srovnatelné s největšími zločiny a nejmasovějšími vraždami v historii lidstva, je povinností všech slušných lidí.

Za svého života jsem se setkal už s mnoha odůvodněními, proč je interrupce normální a proč má žena na ni svaté právo. Některé byly vyloženě směšné či na první pohled falešné, jiné důmyslnější a některé vyloženě rafinované a vyhlížející zdánlivě nenapadnutelně. A setkal jsem se v diskusích s těmi, co třeba jsou proti interrupcím, ale spíše citem či vírou, přičemž ale jejich rozumové chápání podstaty věci nebylo dost hluboké, a tudíž v diskusi se zastánci potratů nutně horkotěžko tápali a vystupovali nepřesvědčivě. Zde bych proto uveřejnil základní rozbor celého problému z pohledu zastánce názoru pro-life, vysvětlil proč je takový postoj jediný správný a morálně únosný.

Tak začněme: Proč jsou interrupce nepřijatelné? Protože interrupce je z morálního hlediska i z hlediska své fyzické podstaty vražda. Zabití nevinného člověka. Nic míň, nic víc. Toto prosté konstatování je ovšem výsledkem poněkud širších úvah a pochopitelně nikoho ze zastánců práva ženy na interrupci ani nenapadne je uznat. Udělají cokoliv, budou vymýšlet sebenesmyslnější a sebepavědečtější teorie, aby tuto pravdu zastřeli, zamaskovali, nebo ještě lépe, zcela popřeli. Abychom se do toho mohli obout, je třeba v první řadě pochopit "zdroj dat", z něhož křesťanské protipotratové hnutí vychází. Pokud vezmeme zásadní argumenty hnutí prolife jako holé věty, vystačíme se třemi: Člověk je člověkem od početí. Zabití nevinného člověka je vražda. Vraždit se nesmí.

Potratářské hnutí (eufemicky se nazývající "hnutí za svobodu volby") udělalo všechno proto, aby přesvědčilo lidi, že odpor k potratům je čistě věcí víry v tom smyslu, že na víře, nepodpořené žádným vědeckým poznáním, stojí sám počátek argumentace, podle které "je potrat vražda", konkrétně tvrzení "nenarozené dítě je člověk". Věří tomu dokonce i někteří křesťané, což považuji za obzvlášť špatné. Protože opak je pravdou.

Ze tří vět, které jsem uvedl výše, z křesťanské víry vychází pouze ty poslední dvě. Ta první je založena nikoliv na víře (resp. nikoliv jen na víře), ale především na jednoznačném výsledku zkoumání přírodních věd, které zcela jednoznačně prokázaly, že existence člověka jako kompletního jedince druhu Homo sapiens začíná oplozením. Ano, zygota už je kompletní a samostatný jedinec, který sice potřebuje zvláštní prostředí pro přežití, který bude v dospělosti vypadat úplně jinak, ale rozhodně není součástí těla své matky.

A naopak, je to údajně na vědeckých základech stojící potratářské hnutí, které vychází z premisy, pro niž nemůže najít v přírodních vědách absolutně žádnou oporu: na představě, že jedinec druhu Homo sapiens se stává člověkem (ve smyslu sociálního jedince disponujícím lidskými právy) až od určité doby. Jistě nemusím vysvětlovat, že taková argumentace není vědecká, ale filosofická, a její opodstatněnost je pouze "věcí názoru" každého jednotlivce. A to přece nejde.

Zažili jsme ve dvacátém století tři velká filosofická hnutí, která rozpoutala úděsná vraždění motivovaná nenávistí a sobectvím a omlouvaná tím, že oběti nejsou tak úplně lidmi, nebo alespoň ne lidmi plnohodnotnými. Nacisté argumentovali rasově, Židé nebyli lidmi, ale podlidmi, lidmi přirozeně zvrácenými, přirozenými nepřáteli se špatnou krví a geneticky zakódovaným nepřátelstvím. Komunisté argumentovali třídně a ideově - bylo třeba zlikvidovat boháče a kontrarevolucionáře (zejména ty věřící), kteří škodí společnosti a udržují ji v chudobě (oboje výše vedla nenávist a nemalý profit). Potratové hnutí argumentuje stadiem vývoje člověka. I je vede v drtivé většině nenávist a vidina profitu (v tomto případě zbavení se odpovědnosti a volnost v užívání si, jakož i nenávist některých feministických exponentek k mužům).

První dvě hnutí jsme snad už po zásluze porazili a odsoudili, zbývá porazit a odsoudit to poslední, které se ukázalo nejsilnější a bohužel nám zatím přerůstá přes hlavu. Možná proto, protože dokáže z těch třech nejlépe maskovat svoji hrůznou podstatu. Možná proto, že jeho oběti jsou tak bezbranné, že nemohou ani plakat. A možná proto, že toto vraždění přináší velký profit až příliš mnoha lidem. Ale přesto, dříve či později, dobro zvítězí a interrupce se vrátí tam, kam patří: na seznamy těch nejodpornějších zločinů.

Autor: Ignác Pospíšil | sobota 24.10.2009 17:05 | karma článku: 20.90 | přečteno: 1856x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Neplýtvat energií: přirozené řešení

Jak je to v přírodě? Tam vládne rovnováha. Což znamená, mám-li nižší příjem energie, musím mít i nižší výdej.

4.12.2022 v 11:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Marek Valiček

Tak leť...

... zašeptal jsem jí do ucha a ta dvě slova pouštěl z pusy tak pomaloučku, jak jen to bylo možné...

4.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 118 | Diskuse

Helena Vlachová

Dosud jsme se nezbavili komunistického jha

Jsme my to ale divný národ. Najdou se okamžiky, kdy stojíme při sobě, ale jinak nám pospolitost chybí. A nejen pospolitost. Postrádáme zásadovost a důslednost, na což historicky doplácíme.

4.12.2022 v 9:48 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 203 | Diskuse

Karel Trčálek

Advent je otevřenou a širokou branou do Božího pekla

Vánoce jsou předobrazem Božího pekla, ve kterém skončíme všichni bez výjimky, Boží peklo je peklem právě proto, že je tam Bůh, stejně jako je všude Bůh o Vánocích

4.12.2022 v 9:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Olga Medová

Ve škole se krade

Paní učitelko, mému synovi někdo ve škole ukradl tři mikiny. Už chudák doma žádnou nemá. Jak to budete řešit?

4.12.2022 v 9:14 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 222 | Diskuse

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...