Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

K norské tragédii – zapomeňte na vraha

28. 07. 2011 23:47:05
Média stále ještě plní tragická událost v Norsku, kde jeden magor dospěl k názoru, že nejlépe svůj politický názor odprezentuje a podpoří, když se vydá vystřílet mládežnický tábor strany, jejíž politiku nesnáší. Různí autoři se snaží vyprodukovat z události nějaké poučení, či vytěžit nějaké body. Musím říci, že mi to přijde dost nesympatické. A taky bláznivé.

Z akcí podobných magorů se nic moc rozumného odvodit nedá, tedy s výjimkou poučení pro bezpečnostní složky, na jehož základě se přijímají opatření, které mají provedení něčeho takového ztížit a zajistit rychlejší reakci policie. Není příliš smysluplné snažit se odhalit motivy magora, neboť u něj není problém motiv, ale nepřiměřenost toho, co je schopen na základě nějakého motivu udělat. A on si nějaký motiv najde, tím si buďte jisti.

My křesťané můžeme být znechuceni z toho, že byl označován za „křesťanského fundamentalistu“, ačkoliv ve skutečnosti ani skutečným křesťanem není, je to totiž ten typ „liberálního protestanta“, který vlastně ani moc nevěří v Boha, natož pak aby se pravidelně modlil, jak lze snadno vyčíst z jeho dílek. Ale tím není nutné se zabývat – že jeho čin nemá s křesťanstvím nic společného, je koneckonců jasné každému křesťanovi a věřím, že i všem ostatním alespoň průměrně inteligentním lidem.

Hrátky zde už ale jsou. Zaznamenal jsem už snahu s odvoláním na případ lobovat za větší omezení či povolení zbraní v Norsku. První argumentují snahou znemožnit podobná neštěstí (dotyčný ovšem vraždil nelegální zbraní), druzí poukazují na to, že státem garantovaná neozbrojenost obětí umožní vrahovi nerušenou práci (to si mají jako vedoucí pořídit zbraně a vozit si je na mládežnické tábory?!). Ale tahle diskuse má alespoň nějaký smysl. Jsou zde mnohem smutnější a směšnější věci.

Norští politici mluví o nutnosti větší „výchovy k toleranci“, levice se snaží zneužít celou událost k očernění pravice, křesťanství (a v ČR ještě Klause)... Někteří (velmi nečetní) magoři na pravém kraji spektra pak oslavují svého nového „hrdinu“. Říkám vám všem: Kašlete na to! Je nedůstojné zneužívat takové tragédie k podobným politickým a ideovým hrátkám.

Dejme průchod spravedlnosti. Pomodleme se za oběti, vzdejme čest jejich památce. A pachatele ať zavřou, zahodí klíč a zapomenou na něj. To poslední ho naštve ještě víc, než to první. Žádné jeho fotky a záběry, žádné citace jeho myšlenek a programu, žádné jeho jméno na titulních stranách a ve zpravodajských relacích. Tím přijde o to, co chtěl ze všeho nejvíc. Vždyť kvůli této slávě to udělal.

A až budete probírat imigraci, toleranci a podobné věci, ani slovo o něm. Násilné činy magorů nejsou argumentem a nemohou být důvodem pro nějaké změny. Pokud tedy nechceme, aby s námi krvelační magoři v budoucnosti po libosti mávali.

Článek vyšel i v časopise Duše a hvězdy, kde o něm lze (slušně) diskutovat.

Autor: Ignác Pospíšil | čtvrtek 28.7.2011 23:47 | karma článku: 18.86 | přečteno: 1483x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Neplýtvat energií: přirozené řešení

Jak je to v přírodě? Tam vládne rovnováha. Což znamená, mám-li nižší příjem energie, musím mít i nižší výdej.

4.12.2022 v 11:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Marek Valiček

Tak leť...

... zašeptal jsem jí do ucha a ta dvě slova pouštěl z pusy tak pomaloučku, jak jen to bylo možné...

4.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Dosud jsme se nezbavili komunistického jha

Jsme my to ale divný národ. Najdou se okamžiky, kdy stojíme při sobě, ale jinak nám pospolitost chybí. A nejen pospolitost. Postrádáme zásadovost a důslednost, na což historicky doplácíme.

4.12.2022 v 9:48 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Trčálek

Advent je otevřenou a širokou branou do Božího pekla

Vánoce jsou předobrazem Božího pekla, ve kterém skončíme všichni bez výjimky, Boží peklo je peklem právě proto, že je tam Bůh, stejně jako je všude Bůh o Vánocích

4.12.2022 v 9:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Olga Medová

Ve škole se krade

Paní učitelko, mému synovi někdo ve škole ukradl tři mikiny. Už chudák doma žádnou nemá. Jak to budete řešit?

4.12.2022 v 9:14 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 216 | Diskuse

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...