Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Papež: Jak to bylo s králíky

20. 01. 2015 20:02:52
Médii rezonují výroky papeže Františka o králících a o tom, že tři děti stačí či že jsou ideál. Nevím, jde-li zde o hloupost dotyčných redaktorů, či o jejich zlý úmysl, každopádně by si měli dát studený obklad. Páč ačkoliv se papež zrovna nevyznamenal, takové blbosti a nehoráznosti, které mu novináři vkládají do úst, ve skutečnosti vůbec neřekl...

V prvé řadě: papež ve skutečnosti ani nenaznačil, že by tři děti byly dost. Pouze v reakci na otázku, zda tři děti nejsou moc, odpověděl upozorněním, že menší počet dětí vede k extrému vymírajícího národa, takže fakticky řekl, že (v průměru) tři děti na rodinu jsou MINIMUM.

I think the number of 3 (children) per family that you mentioned, it is the one experts say is important to keep the population going,. three per couple. When it goes below this, the other extreme happens, like what is happing in Italy. I have heard, I do not know if it is true, that in 2024 there will be no money to pay pensioners (because of) the fall in population.

Novináři, co celou věc interpretovali jako tvrzení, že „katolíci mají mít jen tři děti a ne se množit jako králíci“, by měli okamžitě skončit, protože jsou buďto blázni, nebo patologičtí lháři.

A teď k těm králíkům. Papež v rámci odpovědi, v níž mluvil o Pavlu VI. a jeho pojetí „odpovědného manželství“, mimo jiné řekl:

That example i mentioned shortly before about that woman who was expecting her eighth (child) and already had seven who were born with caesareans. That is an irresponsibility (That woman might say) ‚no but I trust in God‘ But God gives you methods to be responsible. Some think that, excuse me if i use that word, that in order to be good Catholics we have to be like rabbits. No. Responsible parenthood! This is clear and that is why in the church there are marriage groups, there are experts in this matter, there are pastors, one can seek and i know so many, many ways out that are licit and that have helped this. You did well to ask me this.

V prvé řadě tedy papež vůbec svůj výrok nevztahoval k počtu dětí, ale k případu, kdy je mít dítě z nějakého důvodu (v tomto případě zdravotního) hodně riskantní a mluví o nezodpovědnosti, když matka (v tomto případě již sedmi dětí) ignoruje možnost sexuální abstinence či PPR a riskuje, že nechá na světě sedm sirotků. Říká, že katolíci nemusí mít nutně (jako králíci) tolik dětí, kolik jen příroda dovolí. Co k tomu říci?

Nejsem si v prvé řadě jist vhodností a správností toho příkladu. Dítě je Dar a Požehnání od Boha a manželé se mu mají (byť s PPR) vyhýbat, jen když mají spravedlivý důvod. Vážné zdravotní důvody jím samozřejmě jsou, na druhé straně – nic není bez rizika a další dítě je něco, pro co se vyplatí riskovat, i když už nějaké máme. Nemyslím, že by papež byl nějaký geniální a prorockými schopnostmi nadaný lékař, aby z prosté informace o tom, že všech předchozích sedm těhotenství skončilo „císařem“, rázem zdiagnostikoval, jaké je riziko (a tím pádem co je a co není zodpovědné chování) a takto veřejně to vydával za dané.

Druhou věcí pak ovšem je, jak neskutečně hloupým, nevhodným a o zneužití prosícím bonmotem papež svůj výrok doprovodil. Velmi si vážím katolíků, kteří katolickou víru nejen deklarují, ale i žijí, k čemuž patří i mít (je-li to možné) hodně dětí. Vážím si jich o to víc, protože vím, že se jim u nás spousta lidí (před nimi i za jejich zády) pro to vysmívá a uráží je. Mimo jiné právě takovými (naprosto nespravedlivými) přirovnáními ke králíkům či mentálně retardovaným. (Ale i hloupými kecy o tom, „jak by je někdo měl naučit, jak na to...“) Často si podobné výpady neodpustí ani ti, co se jinak snaží vystupovat inteligentně a slušně.

Sleduji orgie zlomyslnosti a hlouposti ohledně výše rozebíraných výroků v médiích i mém okolí a je mi jasné, že v příštích týdnech si tito úctu si zasluhující lidé (mezi nimiž je mnoho mých nejlepších přátel) užijí naprosto neoprávněného výsměchu a urážek v míře ještě větší než obvyklé. To vše díky nepromyšleným a ulítlým slovům jednoho nesoudného showmana...

Příspěvek vyšel a je diskutován i na stránkách časopisu Duše a hvězdy.

Plný přepis otázek a papežových odpovědí v angličtině naleznete ZDE.

Autor: Ignác Pospíšil | úterý 20.1.2015 20:02 | karma článku: 21.16 | přečteno: 1288x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Neplýtvat energií: přirozené řešení

Jak je to v přírodě? Tam vládne rovnováha. Což znamená, mám-li nižší příjem energie, musím mít i nižší výdej.

4.12.2022 v 11:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Marek Valiček

Tak leť...

... zašeptal jsem jí do ucha a ta dvě slova pouštěl z pusy tak pomaloučku, jak jen to bylo možné...

4.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 140 | Diskuse

Helena Vlachová

Dosud jsme se nezbavili komunistického jha

Jsme my to ale divný národ. Najdou se okamžiky, kdy stojíme při sobě, ale jinak nám pospolitost chybí. A nejen pospolitost. Postrádáme zásadovost a důslednost, na což historicky doplácíme.

4.12.2022 v 9:48 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 222 | Diskuse

Karel Trčálek

Advent je otevřenou a širokou branou do Božího pekla

Vánoce jsou předobrazem Božího pekla, ve kterém skončíme všichni bez výjimky, Boží peklo je peklem právě proto, že je tam Bůh, stejně jako je všude Bůh o Vánocích

4.12.2022 v 9:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Olga Medová

Ve škole se krade

Paní učitelko, mému synovi někdo ve škole ukradl tři mikiny. Už chudák doma žádnou nemá. Jak to budete řešit?

4.12.2022 v 9:14 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 235 | Diskuse

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...