Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Papež: Jak to bylo s králíky

20. 01. 2015 20:02:52
Médii rezonují výroky papeže Františka o králících a o tom, že tři děti stačí či že jsou ideál. Nevím, jde-li zde o hloupost dotyčných redaktorů, či o jejich zlý úmysl, každopádně by si měli dát studený obklad. Páč ačkoliv se papež zrovna nevyznamenal, takové blbosti a nehoráznosti, které mu novináři vkládají do úst, ve skutečnosti vůbec neřekl...

V prvé řadě: papež ve skutečnosti ani nenaznačil, že by tři děti byly dost. Pouze v reakci na otázku, zda tři děti nejsou moc, odpověděl upozorněním, že menší počet dětí vede k extrému vymírajícího národa, takže fakticky řekl, že (v průměru) tři děti na rodinu jsou MINIMUM.

I think the number of 3 (children) per family that you mentioned, it is the one experts say is important to keep the population going,. three per couple. When it goes below this, the other extreme happens, like what is happing in Italy. I have heard, I do not know if it is true, that in 2024 there will be no money to pay pensioners (because of) the fall in population.

Novináři, co celou věc interpretovali jako tvrzení, že „katolíci mají mít jen tři děti a ne se množit jako králíci“, by měli okamžitě skončit, protože jsou buďto blázni, nebo patologičtí lháři.

A teď k těm králíkům. Papež v rámci odpovědi, v níž mluvil o Pavlu VI. a jeho pojetí „odpovědného manželství“, mimo jiné řekl:

That example i mentioned shortly before about that woman who was expecting her eighth (child) and already had seven who were born with caesareans. That is an irresponsibility (That woman might say) ‚no but I trust in God‘ But God gives you methods to be responsible. Some think that, excuse me if i use that word, that in order to be good Catholics we have to be like rabbits. No. Responsible parenthood! This is clear and that is why in the church there are marriage groups, there are experts in this matter, there are pastors, one can seek and i know so many, many ways out that are licit and that have helped this. You did well to ask me this.

V prvé řadě tedy papež vůbec svůj výrok nevztahoval k počtu dětí, ale k případu, kdy je mít dítě z nějakého důvodu (v tomto případě zdravotního) hodně riskantní a mluví o nezodpovědnosti, když matka (v tomto případě již sedmi dětí) ignoruje možnost sexuální abstinence či PPR a riskuje, že nechá na světě sedm sirotků. Říká, že katolíci nemusí mít nutně (jako králíci) tolik dětí, kolik jen příroda dovolí. Co k tomu říci?

Nejsem si v prvé řadě jist vhodností a správností toho příkladu. Dítě je Dar a Požehnání od Boha a manželé se mu mají (byť s PPR) vyhýbat, jen když mají spravedlivý důvod. Vážné zdravotní důvody jím samozřejmě jsou, na druhé straně – nic není bez rizika a další dítě je něco, pro co se vyplatí riskovat, i když už nějaké máme. Nemyslím, že by papež byl nějaký geniální a prorockými schopnostmi nadaný lékař, aby z prosté informace o tom, že všech předchozích sedm těhotenství skončilo „císařem“, rázem zdiagnostikoval, jaké je riziko (a tím pádem co je a co není zodpovědné chování) a takto veřejně to vydával za dané.

Druhou věcí pak ovšem je, jak neskutečně hloupým, nevhodným a o zneužití prosícím bonmotem papež svůj výrok doprovodil. Velmi si vážím katolíků, kteří katolickou víru nejen deklarují, ale i žijí, k čemuž patří i mít (je-li to možné) hodně dětí. Vážím si jich o to víc, protože vím, že se jim u nás spousta lidí (před nimi i za jejich zády) pro to vysmívá a uráží je. Mimo jiné právě takovými (naprosto nespravedlivými) přirovnáními ke králíkům či mentálně retardovaným. (Ale i hloupými kecy o tom, „jak by je někdo měl naučit, jak na to...“) Často si podobné výpady neodpustí ani ti, co se jinak snaží vystupovat inteligentně a slušně.

Sleduji orgie zlomyslnosti a hlouposti ohledně výše rozebíraných výroků v médiích i mém okolí a je mi jasné, že v příštích týdnech si tito úctu si zasluhující lidé (mezi nimiž je mnoho mých nejlepších přátel) užijí naprosto neoprávněného výsměchu a urážek v míře ještě větší než obvyklé. To vše díky nepromyšleným a ulítlým slovům jednoho nesoudného showmana...

Příspěvek vyšel a je diskutován i na stránkách časopisu Duše a hvězdy.

Plný přepis otázek a papežových odpovědí v angličtině naleznete ZDE.

Autor: Ignác Pospíšil | úterý 20.1.2015 20:02 | karma článku: 21.16 | přečteno: 1288x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Červenka

Pomoc Ukrajině nabývá zcela nových dimenzí, půjde do tuhého

V následujících týdnech a měsících bude Kyjevu poskytnuto značné množství těžké techniky ze západních zemí. Zároveň to ovšem bude logistická noční můra.

3.2.2023 v 15:23 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jana Péťová

Klepy jsou pravý důvod k žárlivosti, nevěra je až druhořadá

Včera jsem po dlouhé době potkala svého bývalého kolegu Petra a zavzpomínali jsme na jednu veselou příhodu, která se nám stala.

3.2.2023 v 12:47 | Karma článku: 15.73 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Turner

Zabila spícího stanovým kolíkem a další příběhy „ze života“

Jiná zase spícího vlasáče ostříhala, a ten pak zemřel v rozvalinách. Nejen u Thermopyl se proslavilo oněch „300“ a i s Barackem to bylo zcela jinak? Tušíte vůbec kam směřuje liška, když běží k Táboru? Není nad to číst bulvár.

3.2.2023 v 11:42 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jiří Turner

Víte, co je největší povolební hloupostí? Zabývat se tím, jak by volili ti, co nevolili!

Ani „Ten, jehož jméno se nevyslovuje“ si netroufl tvrdit, že všichni, co nevolili, by volili jeho. Ne tak někteří mudrlanti. V tomto směru lze jen automaticky počítat s tím, že nevoliči by volili stejně jako voliči. S ničím jiným.

2.2.2023 v 22:05 | Karma článku: 18.99 | Přečteno: 314 | Diskuse

Karel Trčálek

Špatné divadlo, které se v Česku hraje 3

Poprvé od podvodné revoluce vedené polistopadovým kartelem v čele s Klausem a Zemanem bylo nekompromisně oficiálně definováno Dobro, přičemž mimo hrstku slušných, leč zmanipulovaných voličů volili Pavla především extrémní fanatici

2.2.2023 v 15:21 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 326 | Diskuse

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...