Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Zakryje krize s uprchlíky brutální útok na práva rodičů?

7. 10. 2015 16:25:13
Uprchlická krize má mnoho velice negativních dopadů a jeden z nich je i to, že její - sice zpravidla neobjektivní, leč opravdu rozsáhlé a přebohaté pokrytí - příliš poutá pozornost lidí, zabírá místo a zaměstnává žurnalisty.

Takže ani ti se nemohou moc věnovat jiným zásadním věcem. Což je špatné, protože právě v těchto časech vrcholí další brutální útok na práva rodičů, kterými je stát chce skřípnout a ukousnout si zase podstatný díl toho, co má patřit jim. A skoro nikdo si toho nevšímá.

Tím útokem je zavedení povinné předškolní docházky. Ponechme stranou fakt, že kvůli poměrně malé skupině dětí z nepřizpůsobivých rodin se ordinuje rok povinné docházky všem dětem, což je absurdní už samo o sobě, tím spíše, že představa o tom, jak to vyřeší problém s integrací dětí z nepřizpůsobivých rodin, je spíše než racionální úvahou zbožným přáním levicových ideologů... Věnujme se především tomu, jak moc tento "nic moc nápad" (a především jeho neakceptovatelná konkrétní navrhovaná podoba) zasáhne do práva rodičů.

Někteří nepoučení či neskonale naivní lidé mohou říci, že se vlastně nic neděje, protože 90 % dětí do školky chodí, takže pro ně se vlastně nic nezmění, a ostatní mohou zvolit domácí školku, takže kromě povinného přezkoušení taky nic tak zásadně nového. Bohužel to není pravda, dokonce i pro rodiny, co své děti do školky dávají, se situace mění poměrně zásadně a rozhodně ne pozitivně.

V první řadě se zásadně mění pravidla a podmínky, za kterých děti do školky chodí. Do teď dítě mohlo do školky chodit, od teď musí. Dosud je možné dítě vzít ze školky na týden dva k babičce či na rodinnou dovolenou (což se dnes běžně děje a dětem to prospívá), školce se to prostě oznámí a hotovo. Po zavedení povinné předškolní docházky už to není možné, Zda bude vůbec možné podat omluvenku z rodinných důvodů a v jakém rozsahu, určí rodičům řád dané školky.

Další zásadní a z hlediska práv rodičů rozhodně nežádoucí změnou (i v případě, že své děti do školky posílají), je fakt, že onen poslední rok před školou si má odkroutit v patřičné školce pro jeho spádovou oblast. Vybrání jiné školky sice bude možné, ale je otázka, kolik administrativního úsilí bude muset dotyčný vyvinout a jaké bude mít v novém systému šance, že uspěje.

Je též otázkou, zda nový systém nebude tak svým nastavením diskriminační vůči soukromým a církevním školkám. Rozhodně ale bude diskriminovat lesní školky, v nichž nebude možné normálním způsobem tuto povinnou předškolní docházku plnit a které tak budou výrazně znevýhodněny - asi je bude možné navštěvovat jako specifickou formu individuálního vzdělávání, ovšem zásadní administrativní zátěž, kterou to s sebou ponese, nepochybně mnoho rodičů odradí. (Čímž se dostáváme do absurdní situace, kdy lidovci, co před pár měsíci lesní školky halasně zachraňovali, nyní společně s celou vládou předkládají zákon, který je natolik diskriminuje, že má potenciál je zcela potopit. Zřejmě mají voliče za úplné blbce.)

Takže dokonce i lidé, co nechtějí děti před nástupem na ZŠ vychovávat doma, by měli nastupující zákon vzít na vědomí. A ozvat se proti němu, protože představuje rozsáhlý, neodůvodněný a nepřiměřený zásah do jejich práv, který mohou velice rychle a s velkou nevolí pocítit.

Nový zákon nemůže být volný ani zastáncům domácí školy. Sice pravidla jsou trochu volnější, než je tomu v případě domácí školy, nicméně zákon v navrhované podobě jim právo na domácí vzdělávání jejich dětí vlastně ani nezaručuje, když říká, že je lze zvolit v "odůvodněním případě", aniž by specifikoval, co přesně znamená slovo "odůvodněné". A i když budou mít štěstí a bezproblémového ředitele, co jim to bez řečí schválí, administrativní zátěž rozhodně nebude zanedbatelná.

Osobně nevidím důvod pro takovou změnu. Nevím, proč bychom se měli zařadit do (i v EU výrazně menšinové) skupiny zemí, co to takto má, a rozhodně nemohu souhlasit s tím, jak se to má udělat. Tím spíše, že žiji v zemi, která zneužívá školství k nebezpečné indoktrinaci dětí (viz např. ZDE). Pročež se připojuji k této výzvě. A čtenářům doporučuji totéž, protože i když třeba s danou organizací v mnoha věcech nesouhlasí, v této bych řekl, že je její postoj tak nějak všeobecně přijatelný.

Autor: Ignác Pospíšil | středa 7.10.2015 16:25 | karma článku: 29.82 | přečteno: 1730x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Neplýtvat energií: přirozené řešení

Jak je to v přírodě? Tam vládne rovnováha. Což znamená, mám-li nižší příjem energie, musím mít i nižší výdej.

4.12.2022 v 11:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Valiček

Tak leť...

... zašeptal jsem jí do ucha a ta dvě slova pouštěl z pusy tak pomaloučku, jak jen to bylo možné...

4.12.2022 v 10:31 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 97 | Diskuse

Helena Vlachová

Dosud jsme se nezbavili komunistického jha

Jsme my to ale divný národ. Najdou se okamžiky, kdy stojíme při sobě, ale jinak nám pospolitost chybí. A nejen pospolitost. Postrádáme zásadovost a důslednost, na což historicky doplácíme.

4.12.2022 v 9:48 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 181 | Diskuse

Karel Trčálek

Advent je otevřenou a širokou branou do Božího pekla

Vánoce jsou předobrazem Božího pekla, ve kterém skončíme všichni bez výjimky, Boží peklo je peklem právě proto, že je tam Bůh, stejně jako je všude Bůh o Vánocích

4.12.2022 v 9:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Olga Medová

Ve škole se krade

Paní učitelko, mému synovi někdo ve škole ukradl tři mikiny. Už chudák doma žádnou nemá. Jak to budete řešit?

4.12.2022 v 9:14 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 208 | Diskuse

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...