Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Českobudějovické centrum jako manifest úpadku

2. 09. 2016 23:29:26
Budějovické centrum s monumentálním náměstím Přemysla Otakara II., kterému dominuje Samsonova kašna, je výstavním klenotem Českých Budějovic. Bohužel, poslední roky je pravidelně hyzděno různými ukázkami soudobého "umění", ...

... takže zároveň demonstruje čím dál radikálněji hluboký úpadek naší civilizace a dělá městu bohužel i nemalou ostudu.

Začalo to podivnými mouchami na Černé věži, smotky drátu na Piarisťáku, šnekolidmi na zdech domů v centru. To se ještě dalo dotazujícím se turistům vysvětlit jako (naštěstí jen dočasná) ukázka moderního umění. Člověk byl na rozpacích, ale ještě se nemusel úplně stydět. Třeba to je (někde hluboko v skrytu) umění, které někdo někdy nějak pochopí, i když k tomu nebude mít šestistránkové vysvětlení od autora.

Rezavá cisterna postavená na zadek, co cca půl roku hyzdila náměstí, už byla horší. To již se člověk musel před zvědavými cizinci opravdu stydět. Vydávat takový humus za umění, ukázku díla mladého nadějného umělce a budoucnosti naší kultury, to fakt nešlo. Každý Arab či Číňan, co to viděl, musel odcházet s posíleným a potvrzeným přesvědčením, že jsme tu už úplně zdegenerovali a kulturně i inteligenčně se nacházíme hluboko pod ním. Upřímně řečeno to, že tam ta odpornost byla, je natolik pádný argument, že jsme měl potíže tomuto dojmu vzdorovat i já. Navíc - ač nejsem rodilý Budějičák, toho nádherného náměstí si vážím a jeho pohanou jsem vyloženě trpěl.

Po rezavé cisterně jsem dospěl přesvědčení, že už mne na náměstí nic nepřekvapí. Spletl jsem se. Rezavá pseudopiána, hyzdící severozápadní roh náměstí tento rok, jsem sice rozdýchával těžko, ale přiznejme si, cisterna byla horší. Ovšem když se na jaře objevily informace o projektu pražského architekta a "umělce" Jana Šépky, myslel jsem v první chvíli, že to je nějaký hodně opožděný apríl. Nebyl to apríl, bohužel, projekt dočasného (měsíčního) obezdění Samsonovy kašny sedmimetrovou dřevěnou stěnou a přetvoření kašny ve šperk v rámci jakési soukromé výstavy (bude se k ní možno dostat po lávce z nedaleké galerie) skutečně existuje, byl schválen Radou města ČB i památkáři a již se začalo stavět (více ZDE či ZDE). Připomeňme si, když je teď před volbami (byť tedy krajskými), že českobudějovičtí radní jsou ze stran ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL (celé složení ZDE) a že lidovecký náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř se o projektu vyjádřil, že je sice kontroverzní, ale zase zviditelní město. Snad si na to ty příčetnější dvě třetiny českobudějovičáků, které stavba po právu vytočila, vzpomenou, až půjdou volit...

No, ano, takovýto absurdní projekt město dozajista zviditelní a proslaví. Je to nepochybně unikát, protože jen málokteré město má v radě tolik cvoků, aby přes ni prošla taková zhovadilost. Docela by mne zajímalo, proč pan Šépka nezkusil obplotit něco ve svém rodišti. Třeba takový Karlův most. Že by byli zodpovědní politici a úředníci v Praze příčetnější než v Budějovicích? Nebo si Karlova mostu, na rozdíl od Samsonovy kašny, přece jen trochu váží?

Nu, nadějní soudobí umělci s podporou nepříčetné městské rady uštědřili Českým Budějovicím i České republice další těžkou ránu. Obávám se, že až se mne následující měsíc budou cizinci ptát, co to má bejt, už prostě nedokážu nebýt sprostý. Snad z toho alespoň pochopí, že s těmi "génii", co tohle spískali, nemám a nechci mít nic společného. A že průměrný Budějovičák je o několik řádů inteligentnější a kulturnější než daný "umělec" či průměrný budějický radní...

Autor: Ignác Pospíšil | pátek 2.9.2016 23:29 | karma článku: 27.22 | přečteno: 1200x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky České Budějovice

Stanislava Boudová

60+?!? Stařenka je v posledním tažení! Propadla žebříčkem oplocenky!

Uvězněná na Šumavě! Nikde nikdo! Kolem jen stromy! Nemůže se pohnout! Nohy ve vzduchu! Ruce se nemají čeho chytit! Signál nula! Baterie v červeném poli! Loučí se se životem! Asi přišla její poslední hodinka!

13.7.2022 v 16:55 | Karma článku: 48.47 | Přečteno: 15923 | Diskuse

Petr Maroš

Nesmysl TEĎ omezit dopravu na náměstí v ČB

Tématem uplynulého týdne v Českých Budějovicích bylo bezesporu rozhodnutí rady města o omezení dopravy a zrušení 25 parkovacích na náměstí Přemysla Otakara II.

30.1.2022 v 18:11 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Stanislava Boudová

Z malé vísky ...dvěma střiky ...Penisov!

Ne, to není výplod opilecké mysli! To je realita dnešního dne. Ani se nenadějete a už nejste tím, kým jste byli dřív! Stačí dva přesně zacílené střiky!

17.11.2021 v 16:55 | Karma článku: 47.96 | Přečteno: 4739 | Diskuse

Ludmila Ibehejová

Hypochondrem snadno a rychle

Po částečném uvolnění a obapolném proočkování dvěma dávkami jsme se s mým mužem rozhodli udělat něco pro naše zdraví.

1.5.2021 v 16:37 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 539 | Diskuse

Pavel Pokorný

Zmatky kolem očkování

Přišly nám do schránky čtyřstránkové noviny OČKO z Jihočeského kraje. Čtu první text vpravo nahoře: „Pro dříve narozené obyvatele Jihočeského kraje, kteří potřebují pomoci s registrací a rezervací termínu na očkování...

5.2.2021 v 14:09 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 369 | Diskuse

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...