Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Proč Alfie Evans musí zemřít

25. 04. 2018 21:32:43
Na mnoha webových stránkách dnes můžeme v podstatě v přímém přenosu sledovat boj o život Alfieho Evanse, anglického postiženého chlapce,

kterého se lékaři nemocnice, která o něj měla pečovat, rozhodli místo toho „v jeho nejlepším zájmu“ zabít.

Když se to rodičům z celkem pochopitelných důvodů nelíbilo, přispěchalo na pomoc britské soudnictví, které je minimálně stejně zkažené, jako britské zdravotnictví. Podle něho to lékaři nemocnice Alder Hey (nemůžeme ani říci jen obecně britští lékaři, protože bychom našli spoustu těch, co nesouhlasí) vědí nejlépe a jedině správně.

Rodiče se v zoufalé snaze synka zachránit obrátili až do zahraničí a několik nemocnic, včetně italské špičkové pediatrické kliniky Bambino Gesu, dalo najevo, že je ochotno Alfieho přijmout do své péče a pokusit se mu pomoci, je-li to možné (zda to je či není možné, dnes nikdo jistě neví, protože v Alder Hey se dodnes u Alfieho nezmohli ani na diagnózu jeho potíží). V případě Bambino Gesu je dokonce zajištěno i financování léčby bez britské účasti, takže by převoz a další léčení Alfieho nestálo Anglii ani libru. Navzdory tomu, navzdory vůli rodičů a dokonce i navzdory pozoruhodné neochotě Alfieho umřít (zjevně zvládl přežít bez podpory přístrojů o mnoho delší dobu, než lékaři z Alder Hey považovali za možné, a to nejen ve vyjádřeních pro tisk, ale i v odborných dobrozdáních pro soudy), se postoj britského soudnictví a zdravotnictví nemění. Alfie prostě musí bez pomoci zemřít, udušením, dehydratací či vyhladověním, to je jedno, hlavně aby umřel.

Někteří se ptají: „Proč? Proč věnuje tolik úctyhodných úřadů a institucí Spojeného království tolik nezměrného úsilí zvrácené a zločinné snaze o likvidaci malého dítěte?“ Odpověď je prostá a smutná. Jde o prachy a o čest. O prachy, které nebude nutno vynakládat na léčbu dalších dětí s životem nehodného žití (jak by řekli nacisté, jejichž zdravotnictví v tomto Britové a jejich úřady dnes pilně napodobují), nanejvýš pochybnou a vylhanou čest lékařů z Alder Hey a o (dnes již jen virtuální) čest těch soudců a úředníků, kteří už několikrát před světly médií rozhodli tak, jak rozhodli.

Ptáte se, co to má společného se ctí? Rozumějte, jde o to, že když britský lékař rozhodne, že dítěti už není možné nijak pomoci a mělo by zemřít, je naprosto nepřípustné, umožnit péči o něj někomu jinému. Jednak přece nikdo nemůže být lepší než britské zdravotnictví! A druhak – kdyby ten někdo nakonec přece jen dokázal přijít s něčím, co by zlepšilo Alfieho stav, dovedete si představit, jak strašná ostuda a rána pro dokonalé britské zdravotnictví by to byla. Jak by jeho pověst utrpěla?

Jistě, zlé jazyky mohou tvrdit, že pověsti britského zdravotnictví už nemůže uškodit vůbec nic (a budou velmi blízko pravdě), ale přesto, tohle by byl další pádný důkaz. Už jednou v tomhle britské úřady „selhaly“, když se lekly veřejného mínění a couvly před vůlí rodičů Ashya Kinga, kteří se rozhodli odvézt svého britskými lékaři k smrti odsouzeného syna na vlastní náklady do České republiky na léčení. (Původně na ně britské úřady vydaly zatykač a dělaly vše možné, aby jim v převozu dítěte zabránily, stejně jako u Alfieho.) A ejhle, kluk, kterému podle britských lékařů nebylo pomoci, se po protonové léčbě z českých rukou uzdravil. To bylo tak TRAPNÉ a PONIŽUJÍCÍ... A ta reakce britských občanů...

V ještě trapnější pozici jsou ale britské soudy a policie. Pokud by se Alfie Evans po převozu na Bambino Gesu byť jen trochu zlepšil, celý svět by věděl, že britské soudy a policie spolupracovaly s (buďto neschopnými, nebo zločinnými) britskými lékaři na pokusu o vraždu malého dítěte. Že jim tu vraždu schválily, odobřily a vší silou státní mašinérie pomáhaly provést. Naproti tomu, když Alfie umře v Anglii, bude to OK. „Fanatici“, kteří si myslí, že lékaři by neměli být katy, ale zachránci lidských životů, budou sice vyskakovat, ale umírněná veřejnost, děsící se takového „extrémního pohledu“ a ukonejšená dobrozdáními pečlivě vybraných lékařů a soudců, v sobě sílu odsoudit Alfieho vrahy nikdy nenajde.

Kdo četl Tři mušketýry, možná si pamatuje na doporučující dopis s generálním pardon, který dal kardinál Richelieu jisté Mylady. Byl velmi stručný – zněl nějak takto: „Na můj příkaz a pro blaho státu učinil nositel tohoto dopisu, co učinit měl.“ Ponechme stranou, že jde o fikci, která navíc danému kardinálovi poněkud křivdí. Ten text ale vystihuje situaci. Dosaďte si za to něco nevyslovené vraždu Alfieho. A na místo podpisu desítky razítek „nejúctyhodnějších“ britských institucí a podpisy jejich „úctyhodných“ představitelů. Kdyby couvli, zničilo by to jejich důvěryhodnost a úctyhodnost, byť jsou dnes opravdu již jen virtuální.

Takže oč dnes jde Británii? Jednoduše a prostě, přímou řečí onoho fiktivního dopisu: „Pro blaho státu (tj. neschopných lékařů a zločinných úředníků, na nichž dnes stojí Spojené království – pozn. překladatele) – Alfie, přestaň to komplikovat a už konečně chcípni!“

Držím Alfiemu palce, ale boj za jeho život je boj Davida s Goliášem. A bohužel, Davidové vyhrávají jen velmi vzácně.

Článek vyšel a může být diskutován i na stránkách časopisu Duše a hvězdy, kde lze v prvním diskusním příspěvku najít i aktualizovaný seznam odkazů na další články o tématu....

Autor: Ignác Pospíšil | středa 25.4.2018 21:32 | karma článku: 30.53 | přečteno: 1150x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

ANO, v Českých Budějovicích bylo hůř

Babišovo hnutí ve vedení jihočeské metropole totálně selhalo. Až do loňských komunálních voleb mělo primátora Jiřího Svobodu. Výsledkem jsou prakticky nulové významnější investice a drahá elektřina.

3.2.2023 v 16:01 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 292 | Diskuse

Filip Řehák

Obrana Hradu a LDN Lány

Máme dva prezidenty: nově zvoleného a stávajícího. Nový úřaduje z Hrzánského paláce, odkud vidí do oken stávajícímu na Pražském Hradě a čeká až ho Miloš Zeman, či jeho kancléř seznámí s plánem předání klíčů od sídla panovníků.

3.2.2023 v 15:33 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 339 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Je europoslanec Milan Uhrík v Bruselu jediný při smyslech?

Když islamisté posílali k sebevražedným útokům své soukmenovce, říkal k tomu náš přítel ing.Jan Konfršt: "Všimněte si, nikdy do toho nejdou jeho synové, jeho rodina." Posílat na smrt druhé, to zločince nebolí.

3.2.2023 v 14:17 | Karma článku: 28.17 | Přečteno: 747 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Král je nahý

Věříte, že král a jeho suita mají tak skvělé a krásné šaty, jak se nám snaží namluvit jejich patolízalové? Proč nevěříme vlastním očím a svému rozumu? Zasloužila by ta verbež něco jiného, než volání sláva? Existuje spravedlnost?

3.2.2023 v 13:30 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 380 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O kázání vody a pití nejznamenitějšího vína

Nepotřeboval jsem v mládí sympatizovat zpoza železné opony s levicovými aktivisty na Západě a nejrůznějšími bojovníky za cokoli, nejlépe za mír a proti americkým raketám, abych se k stáru stal přesvědčeným konzervativcem.

3.2.2023 v 13:17 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 412 | Diskuse

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...