Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bouře ve Varšavě I: Rachot před bouří

Polsko si dnes připomíná jednu z největších a také nejtragičtějších událostí svých moderních dějin. Před 65 lety, 1. srpna 1944, v hodinu W stanovenou na 17:00, vypuklo Varšavské povstání, které mělo z Varšavy vyhnat Němce a veřejně ustavit vládu dosavadního Podzemního státu. Myslím, že tato hrdinská epopej, přestože nakonec neúspěšná, si zaslouží podrobnější vzpomínku, kterou hodlám rozvést v několika dílech.

Ze všech národů, které si nacistické Německo podmanilo, byl polský tím nejvzpurnějším. Snad jen Srbové by s ním mohli soupeřit. Počátky polského protinacistického odboje byly krušné, neboť začínal sbíráním drobků, které zbyly po rozdrcené polské armádě. Nar ozdíl od Čechů neměl téměř žádné zbraně a většina jeho přirozených vůdců byla mrtvá nebo uvězněná lágrech - na západě nacistických, na východě komunistických. Postup nacistů vůči Polákům byl navíc mnohem tvrdší, než v sousedním Protektorátu, to co bylo u nás v podstatě jen relativně krátkodobým výbuchem vzteku v době haydrichiády, bylo v Generálním gouvernementu naprosto běžné po celou dobu okupace. O to pozoruhodnější je, že zatímco mnohem lépe situovaný český odboj byl de fakto rozdrcen a v letech 1943-1944 nepředstavoval pro nacisty větší problém, polský odboj přes zuřivé represe neustále sílil. V jeho čele stála samozřejmě Varšava.

"Kdyby v Generálním gouvernementu nebylo Varšavy, nemuseli bychom se potýkat se 4/5 našich současných problémů. Varšava byla a bude centrem chaosu, místem odkud se odpor šíří do ostatních částí země." Tento výrok generálního guvernéra Hanse Franka, spolu s jeho dalším slavným výrokem: "Kdybych měl nechat vyvěsit plakáty pokaždé, když je popraveno sedm Poláků, všechny polské lesy by nestačily k výrobě papíru pro tato oznámení.", je přesnějším popisem situace ve Varšavě, než cokoliv jiného. Někteří historici dokonce v souvislosti s Varšavou mluví o úmyslném postupném vyhlazování jejích obyvatel. Nic z toho ale nezlomilo ducha Poláků, kteří si ještě pamatovali prusko-rakousko-ruský útlak a mohli čerpat z nepřeberných zkušeností z odboje proti němu.

Nejpozději od roku 1943 můžeme o Varšavě s klidným svědomím mluvit jako o krvavé ráně v týlu německé fronty. I když zcela pomineme povstání ve varšavském ghettu, německé zajišťovací jednoky zde ztrácely desítky mužů týdně, transporty vězňů nebyly bezpečné a životem si nemohli být jistí ani nejvyšší nacističtí představitelé, jak dosvědčují např. akce u arsenálu či atentát na generála Franze Kutscheru, "Kata Varšavy". Diverzní jednotky Zemské armády prováděly rozsáhlé sabotážní akce na železnici a dalších položkách infrastruktury. Ve Varšavé sídlilo vedení Podzemního státu věrného Londýnské exilové vládě. Měl zde své podzemní úřady, školy, soudy, policii i armádu a jeho autoritě se podřizovala většina obyvatelstva (mimo komunistů), v jehož řadách se pod falešnými doklady skrývalo přes 20 tisíc Židů.

Polský protinacistický odboj byl celospolečenskou akcí, klíčovou roli v něm hráli zbytky úřednického aparátu (falešné doklady, falšování a ničení údajů v archivech), harceři (skauti - vojenský výcvik, sabotáže), vojáci (vedení ozbrojených akcí odboje) i katolická církev (zásobování, poskytování úkrytů a zprostředkovávání kontaktů). Ze zahraničí se mu dostávalo podpory ze Spojeného království, odkud přicházeli vycvičení výsadkáři. Nenávist k okupantům byla doslova všeobecná a dychtivost už konečně povstat a smést nenáviděné okupanty byla všudypřítomná, navíc ji notně povzbuzovala ruská propaganda vyzývající k povstání.

Na druhé straně byly zde závažné důvody proti povstání: jednak kritický nedostatek zbraní mezi odbojáři, jednak doposavad vojensky silné okupační jednotky. Především však zde byla samotná otázka účelnosti. Sovětské jednotky totiž za svého postupu na východě systematicky likvidovaly nekomunistický polský protinacistický odboj, zatýkaly či vraždily jeho představitele a předávaly moc jinak výrazně minoritnímu a Poláky nenáviděnému komunistickému odboji. Z pohledu Poláků tak nešlo o osvobození, ale pouze o střídání okupantů.

V Podzemním státě a polském západním exilu se střetly tři názorové proudy: první tvrdil, že s Rusy je třeba se nějak dohodnout a dokud se tak nestane, povstávat by se nemělo (problém byl, že s Rusy se žádným rozumným způsobem dohodnout nešlo), druhý měl za to, že Podzemní stát by vůbec povstat neměl a měl by zůstat skryt, aby po obsazení Varšavy Rudou armádou pokračoval v odboji protikomunistickém, a třetí, jehož koncept nakonec zvítězil, tvrdil, že je naopak třeba povstat a vyhnat okupanty, protože když Rudou armádu ve Varšavě přivítá funkční vláda i s ozbrojenými jednotkami, nebude ji možné jen tak ignorovat.

Varšavské povstání se tak začalo díky výše zmíněné diskusi připravovat opožděně, navíc jeho vypuknutí muselo být neplánovaně urychleno. Německá okupační správa se totiž rozhodla proměnit Varšavu v pevnost a za tímto účelem povolala 100 tisíc obyvatel na opevňovací práce. Protože šlo o mladé muže, kteří představovali hlavní kádr ozbrojených sil povstalců, provedení tohoto příkazu by povstání znemožnilo. Podzemní stát proto vyzval Varšavany, aby povolání ignorovali, čímž se ovšem zavázal k rychlé akci. Poté, co zdrcující většina obyvatel jeho výzvy uposlechla a na opevňovací práce se nedostavila, bylo naprosto jasné, že krutá reakce okupační správy na sebe nenechá dlouho čekat. Povstání tak bylo nutno uspořádat co nejdříve.

Autor: Ignác Pospíšil | sobota 1.8.2009 0:00 | karma článku: 19,50 | přečteno: 1588x
  • Další články autora

Ignác Pospíšil

Pád papeže showmana?

Obrovský skandál, který otřásl autoritou a pověstí Svatého stolce a papeže Františka, je pro všechny katolíky velmi bolestný, tím spíše, že se dal očekávat.

28.8.2018 v 12:14 | Karma: 40,30 | Přečteno: 4459x | Diskuse| Společnost

Ignác Pospíšil

Proč Alfie Evans musí zemřít

Na mnoha webových stránkách dnes můžeme v podstatě v přímém přenosu sledovat boj o život Alfieho Evanse, anglického postiženého chlapce,

25.4.2018 v 21:32 | Karma: 30,80 | Přečteno: 1251x | Diskuse| Společnost

Ignác Pospíšil

Lidovecké vystřízlivění

Tak je ten lidovecký rauš za námi. Po čtvrt roce nepochopitelného stavu blízkého těžké opilosti lidovci vystřízlivěli a vzpomněli si, jak se počítá do deseti. A koalici se STAN hodili do stoupy...

20.7.2017 v 7:10 | Karma: 25,30 | Přečteno: 1359x | Diskuse| Politika

Ignác Pospíšil

Jak migrační krize pomáhá české ekonomice

Ve světle absurdních žvástů o tom, že migrační krize přinesla do Německa hospodářský růst, je zajímavé vědět, že naproti tomu zcela reálně podpořila českou ekonomiku...

31.12.2016 v 8:47 | Karma: 36,40 | Přečteno: 1524x | Diskuse| Společnost

Ignác Pospíšil

Lidovecká kouřová clona

Lidovci se dnes plnou vahou vložili do (koneckonců jejich ministrem vyvolaného) skandálu okolo (ne)ocenění pana Bradyho. Celá ta kouřová clona by byla k smíchu, kdyby to nebylo k pláči...

25.10.2016 v 20:51 | Karma: 39,98 | Přečteno: 2241x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Čínská armáda se vrátila k Tchaj-wanu. Dvanáct letadel přeletělo dělící linii

27. dubna 2024  11:11

Tchaj-wan v sobotu zaznamenal obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05,  aktualizováno  10:41

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

Zemřel Robert Kvaček. Spisovateli a uznávanému historikovi bylo 91 let

27. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  10:24

Ve věku 91 let zemřel historik a spisovatel Robert Kvaček. Ten patřil k největším osobnostem...

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1599x
Katolík, novinář a komentátor. Vydavatel a šéfredaktor časopisu Duše a hvězdy.